Korzár

 

Rómsky súbor Kesaj Tchave uvidíte už aj na plátne

Filmový klub Iskra ponúkne príbeh dvoch rómskych dievčat z osady vo Veľkej Lomnici a predmestia Paríža.

9. dec 2015 o 8:43 SITA

Písmo:A-|A+0

KEŽMAROK. Súbor Kesaj Tchave (Deti Kesaj), v ktorom vystupujú deti z osád v okolí Kežmarku, sa predstaví na plátne i na javisku.

Mladá česká režisérka Rozálie Kohoutová zobrazila v dokumente s názvom Jenica a Perla pravdivý príbeh dvoch rómskych dievčat, ktoré sa stretli počas jedného zo zájazdov súboru a následne sa skamarátili.

„Jedno z nich pochádza z Rumunska a s rodičmi sa presťahovalo na predmestia Paríža. Druhé je z osady z Veľkej Lomnice. Na pozadí tohto kamarátstva režisérka vo filme zobrazuje rozdiely medzi dievčatami, ako aj rozdiely života na predmestí Paríža a v osade,“ uviedol Boris Švirloch, dramaturg kežmarského filmového klubu Iskra, ktorý divákom ponúkne snímku vo štvrtok 10. decembra o 19:00.

Príbeh dvoch dievčat

Dokument zobrazuje život dvoch dospievajúcich dievčat z vylúčených rómskych komunít, obe z nich však snívajú o budúcnosti a hľadajú cestu, ako svoje sny realizovať.

„Je tu obyvateľka osady, možno teda nazrieť do tejto intimity, a na druhej strane je tu francúzsko-rumunská Rómka, ktorá prešla všetkými útrapami vyrastania priamo na ulici a z toho sa mohla niekde vyzdvihnúť a posunúť ďalej,“ uviedol Ivan Akimov, umelecký vedúci súboru.

Slovenská Rómka Perla má 15 rokov, vyrástla v chudobnej osade s čisto rómskou populáciou. Chodí do školy vo vedľajšej obci, v ktorej majú rómske deti oddelené triedy od ostatných.

Jej brat Duško sa presťahoval do Paríža hľadať lepší život a Perla sníva o tom, že tam pôjde za ním.

Jenica má 17 rokov, jej rodičia ju doviezli z Rumunska do Paríža pred desiatimi rokmi. Prvé tri roky žila jej rodina na ulici a živila sa žobraním. Jenica dlho nechodila vôbec do školy, čo zapríčinilo nedostatky v znalosti francúzštiny a obmedzuje to možnosti jej ďalšieho štúdia.

Mladá Rómka dochádza do učilišťa pre opatrovateľky seniorov, no sníva o tom, že sa stane kaderníčkou.

Doteraz sú v kontakte

Vážne témy sa v dokumente preberajú cez bežné záležitosti dospievajúcich dievčat.

„Sú tam momenty, ktoré sú dojemné, ktoré sú priam citové, ale aj veselé,“ povedal ďalej vedúci súboru.

Podľa jeho slov ide o takpovediac súbežnú paralelu, snímka však zachytáva dva rôzne postoje prístupu k životu i k prekážkam, ktoré je v živote potrebné zdolávať.

Film vznikal pred dvoma rokmi a dievčatá sú doteraz v kontakte. „Život však ide veľmi rýchlo, jedna z nich má stálu známosť, takže tým pádom je menej času na priateľstvá,“ doplnil Akimov.

Podľa Švirlocha celý súbor Ivana Akimova hrá vo filme veľmi dôležitú úlohu.

„Nie je to len o dievčatách, i keď je to hlavná téma, ale aj o tom, čo sa deje v súbore, či o práci s deťmi,“ vysvetlil.

Práve preto bude sprievodnou akciou premietania vystúpenie súboru Kesaj Tchave, keďže jedna z predstaviteliek filmu je zároveň aj jeho členkou.

Rovnako aj Deti Kesaj majú v dokumente svoje nezastupiteľné miesto.

Režisérka filmu sa narodila v Prahe. Za sebou má niekoľko úspešných krátkych filmov, v ktorých sa venuje rómskej problematike. Okrem štúdia na FAMU absolvovala i štúdium romistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe.

V roku 2012 vznikol jej celovečerný debut Kytlice Zimmer Frei v koprodukcii s Českou televíziou a v roku 2014 mal premiéru film Gottland.

Do konca tohto roka ponúkne filmový klub Iskra v Kežmarku aj nový slovenský hraný film Eva Nová, v ktorom žiari jedna z najlepších domácich herečiek Emília Vášáryová. Ten predstaví divákom jeho režisér Marko Škop.

Príbeh ženy bojujúcej o syna, ktorého pred rokmi opustila pre kariéru, si budú môcť kežmarskí diváci pozrieť 28. decembra o 19:00.