Tlač

Rómske deti vedie k umeniu, ale i k disciplíne. Ivana Akimova ocenil aj veľvyslanec

Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot v obrazovej sieni Kežmarského hradu udelil štátne vyznamenanie Rytier Národného rádu za zásluhy Ivanovi Akimovi, vedúcemu rómskeho folklórneho súboru Kesaj Tchave.

„Ivan Akimov je prínosom v prospech našej vlasti, v prospech prehĺbenia kultúry a  prehlbovania ľudských vzťahov medzi Francúzskom a Slovenskom,“  uviedla Jeho Excelencia Didier Lopinot.

Umenie aj spoločenské normy

V rokoch 1968 Akimova rodina emigrovala do Francúzska. Ivan navštevoval gymnázium vo Francúzsku, v Meudone, ktoré sa viaže na ďalšiu slovenskú osobnosť Milana Rastislava Štefánika.

V tom čase sa orientoval na kariéru hudobníka a podieľal sa na nahrávkach významných francúzskych umelcov ako bol Yves Montand a Mireille Mathieu. Na Slovensku sa angažuje v prospech rómskych chlapcov a dievčat z kežmarského regiónu, pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Jeho práca nezahŕňa iba umeleckú činnosť s deťmi, ale snaží sa ich viesť k disciplíne, učí ich spoločenské normy, aby sa mohli začleniť do spoločnosti, zachovávajúc si silnú väzbu na svoju kultúru.

Otvorenie sa svetu

V roku 2000 založil súbor Kesaj Tchave a svojimi vystúpeniami vyjadrujú mladí Rómovia svoje city, energiu pre nich príznačnú. Práve takto prezentujú zmes rôznych kultúr, ale aj vzájomnú toleranciu.

Od roku 2003 súbor pravidelne, v rámci turné, navštevuje Francúzsko. Zanietenosť a nadšenie týchto mladých ľudí okúzlilo publikum aj v legendárnej Olympii v Paríži, kde vystupovali dva razy. Reportáže o Kesaj Tchave pravidelne prinášajú najväčšie francúzske televízie a noviny.

„Ďakujem osudu, ktorý mi umožnil od útleho veku byť ponorený do francúzskej kultúry, zdieľať jazyk, výchovu. Bolo to pre mňa úžasné otvorenie sa svetu. Už desať rokov brázdime celú Franciu. To sú desiatky tisíc kilometrov. Môžem povedať, že vždy prichádzame ako seberovní. Vždy sa nájdu ľudia, ktorí nás príjmu s otvorenou náručou, a za to im prinášame naše umenie,“ vyjadril vďaku Ivan Akimov.

Mesto národnostných kultúr

„Som poctený, že šíri meno nášho mesta v zahraničí a veľmi si vážim, že práve Francúzska republika si uctila nášho občana a udelila mu tento rád. Je to potešením pre mesto, veď Kežmarok bol historicky mestom viacerých národnostných kultúr, pretože tu žili Slováci, Poliaci, Židia, Nemci, Maďari a znášanlivosť mu bola vlastná a stále je. Som presvedčený, že budeme mať viac takýchto pánov Akimov, stretneme sa pri viacerých takýchto príležitostiach a budeme s radosťou hovoriť, že v Kežmarku sa stretla multikulturálna Európa,“ konštatoval primátor mesta Ján Ferenčák.

Ocenená diplomatka

Ivan Akimov nie je prvým občanom nášho mesta, ktorý získal vysoké štátne vyznamenanie Francúzskej republiky. V roku 2013 získala rodená Kežmarčanka Viera Štupáková, bývalá riaditeľka Diplomatickej Akadémie Ministerstva zahraničných vecí SR, veľvyslankyňa  v Rumunsku a Fínsku a diplomatka vo Francúzsku, rád Rytier Čestnej légie.

Naše novinky, 5.6.2015

Text a foto: (isa)

 

 

Francúzsko uchvátené slovenským rómskym súborom: Čím plnší autobus, tým väčší čurbes!

Veľká pocta pre renomovaného hudobníka z Kežmarku! Ivan Akimov (59), ktorý hrá na balalajke, sa stal francúzskym rytierom.

Vedie rómsky súbor Kesaj Tchave (Deti Kesaj), ktorý je vo Francúzsku možno známejší, ako u nás. Jeho členmi sú deti z podtatranských osád a vlani vystupovali dokonca v preslávenej parížskej hudobnej sále – Olympia, kde im na dvoch koncertoch tlieskalo vyše 6 000 ľudí. Ivan Akimov vo svojej kariére hrával aj s takými hviezdami, ako Gilbert Becaud či Mireille Mathieu. O súbore nakrútila polhodinový dokument aj francúzska televízia Arte, ktorá sa orientuje na umenie.

Akimov sa dostal do Francúzska ako malý chlapec. Jeho rodičia tam z Československa odišli po okupácii v roku 1968. On chcel stále vidieť Tatry. „Pre mňa ako človeka z Paríža boli veľkým lákadlom. Prišiel som na Slovensko ešte koncom deväťdesiatych rokov,“ vysvetlil hudobník. Nejaký čas dokonca robil aj horského nosiča. To zmenilo jeho život.

V Tatrách si našiel aj svoju dlhoročnú manželku Helenu (56), ktorá je riaditeľkou miestneho Rómskeho gymnázia. Aj ona sama je Rómka. Akimovovi to ale vôbec neprekáža, práve naopak. „Robila v Tatrách v bufete. Všetci moji kolegovia ju chceli získať. Ale podarilo sa to mne,“ spokojne sa usmieva muž, ktorý nikdy nikomu nezabudne zaželať veľa lásky. Tá je podľa neho v živote najdôležitejšia.

Aj súbor sa volá podľa rómskej víly. „Hovorila, že najskôr musíš lásku dať, až potom ju môžeš dostávať,“ vysvetľuje Akimov. Jeho súbor nemá stály počet členov. „Ich počet závisí od toho, koľko sa nás zmestí do autobusu a koľko k tomu zoženieme áut,“ pripomína muzikant, ktorý sa na Slovensku žiadneho podobného ocenenia, ako dostal od Francúzov, zatiaľ nedočkal. Ale neprekáža mu to. A rytiersky rad okomentoval skromne. „Nie som rytierom sám. Verím, že v našom súbore je veľa rytierov a dokážu to v nasledujúcom živote,“ uzavrel.

Diskusia: Francúzsko uchvátené slovenským rómskym súborom: Čím plnší autobus, tým väčší čurbes!


8 príspevkov

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/male_medium.jpg

notes89 dnes 09:06 

niečo užitočnejšie nevedia?

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/female_medium.jpg

utudza dnes 10:18 

tá otázka sedí presne na teba Diabol

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/male_medium.jpg

qppp dnes 09:08 

v tom autobuse musel byť smrad

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/male_medium.jpg

devilcat9 dnes 09:20 

sef vyzera ako Freddy Krueger z nocnej mory :D

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/male_medium.jpg

devilcat9 dnes 09:20 

nahlásiť

sef vyzera ako Freddy Krueger z nocnej mory :D

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/male_medium.jpg

1legionar1 dnes 09:43 

moze byt velkym prikladom pre slovakov svojou pracovistostou a pokorou.len velky narod si vie ocenit pracu pre narod.preto si ho slovaci doteraz ani nevsimli.

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/male_medium.jpg

coloritus dnes 10:12 

A je to tu!Pokecoví "rytieri" sa ozvali!Áno, takáto je Slovač-takíto sú niektorí, ktorí nič nedokázali, závidia a neurobili pre nikoho nič-okrem mletia hubou.Súhlasím so všetkým, čo si napísal.Držím im prsty, dokázali viac, ako mnohí by nedokázali ani za 5 životov!Bravoooo !

https://s.aimg.sk/cas/css/img/avatar/male_medium.jpg

straw dnes 11:13 

a kolko hotelov vo francúzku im už udelilo zákaz vstupu?

 

Šéf rómskeho súboru Kesaj Tchave I. Akimov má francúzske vyznamenanie

TASR, dnes 16:19, aktualizované dnes 20:31

Štátne vyznamenanie Francúzska získal Akimov za zásluhy, keďže v tejto krajine je známy v hudobných a kultúrnych kruhoch.

Kežmarok 28. mája (TASR) – Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot dnes v obrazovej sieni kežmarského hradu udelil štátne vyznamenanie Rytier Národného rádu za zásluhy Ivanovi Akimovovi, vedúcemu rómskeho folklórneho súboru Kesaj Tchave. Ten je, dá sa povedať viac známy vo Francúzsku než doma - na Slovensku. V krajine galského kohúta absolvoval už viacero vystúpení, jeden dokonca aj v gréckej Olympii, kde jeho členom tlieskali tisícky ľudí.

"Som nesmierne poctený, pre nás je však najväčšie ocenenie, keď prídeme do osady a všetci kričia ujo Ivan, chceme ísť aj my s vami. Určite ma to však potešilo, pretože každý deň si kladiem otázku, či má zmysel to, čo robím a takto vidím, že to zmysel má a môžem ísť ďalej," uviedol novodobý rytier Francúzska Ivan Akimov. V súčasnosti má súbor spod Tatier približne 50 stálych členov, stále sa však pridávajú noví. S francúzskou ambasádou má už dlhé roky veľmi dobrý vzťah a práve ten vyústil do uvedeného ocenenia. Akimova vôbec nemrzí, že takéto ocenenie zatiaľ nedostal na Slovensku. 

Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot v obrazovej sieni kežmarského hradu udelil 28. mája 2015 štátne vyznamenanie Rytier Národného rádu za zásluhy Ivanovi Akimovovi, vedúcemu rómskeho folklórneho súboru Kesaj Tchave. Ten je, dá sa povedať viac známy vo Francúzsku než doma - na Slovensku. Na snímke Ivan Akimov (vľavo), vedúci súboru Kesaj Tchave, hrá na mandolíne počas udeľovania vyznamenania.

"Rómovia sú tiež ľudia, je to s nimi také nezvyčajné. Nechcem povedať, že nie sú problémy, ja sa hlboko klaniam pred ľuďmi, ktorí sú v teréne, učitelia, sociálni pracovníci, ktorí robia krásnu prácu a nemajú za to ani najmenšie slovíčko uznania a predsa to robia. S Rómami sa dáPRACOVAŤhttps://cdncache-a.akamaihd.net/items/it/img/arrow-10x10.png, len tu sa vždy hovorí o tých negatívnych príkladoch. Na Slovensku sú Rómovia úspešní, vysokoškolsky vzdelaní, a tých je strašne veľa, len sú neviditeľní,"upozornil Akimov, ktorý sa rómskemu súboru Kesaj Tchave venuje už 15 rokov.

Štátne vyznamenanie Francúzska získal Akimov za zásluhy, keďže v tejto krajine je známy v hudobných a kultúrnych kruhoch. So svojím súborom vystupuje na rôznych festivaloch a iných podujatiach vo Francúzsku."Pán Akimov je veľmi skromný a nemá rád, ak sa o ňom hovorí a určite nepracoval doteraz pre to, aby dostal vyznamenanie. My si jeho prácu nesmierne vážime a vieme, že to, čo robí, je skutočne práca, za ktorú si toto vyznamenanie zaslúži," uzavrel Lopinot. 

Regióny Teraz

 

KEŽMAROK: Francúzske vyznamenanie dostal hudobník z Kežmarku

28. 05. 2015 15:44

KEŽMAROK 28. mája (SITA) – Ivanovi Akimovovi z Kežmarku, vedúcemu rómskeho súboru Kesaj Tchave dnes odovzdal francúzske štátne vyznamenanie Národný rad za zásluhy francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot. Ide o jedno z najvýznamnejších vyznamenaní Francúzska. „Vo Francúzsku je Akimov veľmi známy práve v hudobných a kultúrnych kruhoch, pretože sa zúčastňuje na rôznych podujatiach a festivaloch v rôznych častiach krajiny,“ povedal dnes pre médiá v priestoroch Kežmarského hradu veľvyslanec Lopinot. Akimov sa tak zaradil približne medzi päťdesiatku Slovákov, ktorým už takéto ocenenie bolo udelené.


Ivan Akimov spolupracoval ako hudobník s takými francúzskymi osobnosťami, akou bol napríklad herec a spevák Yves Montand, či šansoniérka Mireille Mathieu. Rómske deti v Kežmarku vedie už pätnásť rokov. Tanečný a spevácky súbor robí dobré meno Slovensku najmä vo Francúzsku, kde vystupujú pravidelne. Predstavili sa už aj vo vypredanej svetoznámej Olympii v Paríži, kde si ich vystúpenie pozrelo zhruba tritisíc divákov. „Nepracujeme na báze exkluzivity, teda neberieme nejakých najlepších, berieme každého, kto má záujem,“ povedal Akimov o súbore. Na vystúpenia sa pravidelne pripravuje asi päťdesiatka mladých. Akimova práca s nimi teší, no je si vedomý aj problémov vo svojom okolí v súvislosti s rómskou problematikou. „Hlboko sa skláňam pred tými ľuďmi, ktorí sú v teréne, či už učitelia, sociálni pracovníci, a tí, ktorí nemajú takéto spätné väzby ako napríklad my v Olympii. Títo ľudia sú v teréne, robia krásnu prácu a nedostáva sa im za to ani slovíčko uznania, no predsa len to robia,“ povedal. On sám si tiež niekedy kladie otázku, aký zmysel má jeho práca, ako však dodal, takéto uznanie zo strany Francúzska padne dobre. 
„Nemá rád, ak sa o ňom hovorí a určite nepracoval preto, aby dostal vyznamenanie,“ vysvetlil francúzsky veľvyslanec. Ocenenie mu podľa neho právom patrí za roky práce s hudbou a Rómami. „My si jeho prácu nesmierne vážime a vieme, že je to skutočne práca, za ktorú si takéto vyznamenanie zaslúži,“ uzavrel Lopinot.


Agentúra SITA  

 

https://romovia.sme.sk/imgs/logo2/romov2.png

Hudobník motivuje Rómov k vzdelaniu

Autor: Ingrid Ďurinová

Slovák s ruskými predkami a rómskou manželkou dostal 28. mája vysoké štátne vyznamenanie od francúzskej vlády. Stal sa rytierom za zásluhy.

Foto: INGRID ĎURINOVÁ

KEŽMAROK, BRATISLAVA. Ako umelecký vedúci súboru Kesaj čhave si Ivan Akimov prevzal štátne vyznamenanie Rytier Národného rádu za zásluhy z rúk francúzskeho veľvyslanca Didiera Lopinota.

„Rozmýšľal som, čo poviem. A viete, čo som im povedal? Ja som rytierom, ale vy ste tiež rytieri, lebo ste tu,“ využil Akimov ocenenie ako motiváciu budúcich maturantov Súkromného gymnázia v Kežmarku.

Kežmarská škola má iba štyri triedy a všetci študenti sú Rómovia. Budúci rok budú mať prvých maturantov. Drvivá väčšina z nich pochádza zo spišských osád v okolitých obciach. Niektorí bývajú na internáte, iní dochádzajú.

"Treba povedať, že Ivan by sa rytierom nestal, keby ste vy nepôsobili na tejto škole,“ vysvetlila Helena Akimová, ktorá tu učí slovenský jazyk a rómčinu.

„Bol som prekvapený, že ste boli na tom hrade, keď som dostal ocenenie. Pre tých, ktorí tam neboli, vysvetlím, čo sa stalo. Francúzska vláda dáva ocenenia tak, ako každá vláda. Mne sa dostalo tej pocty, že som dostal vyznamenanie za zásluhy za to, že robíme s Rómami,“ povedal Akimov.

 

Rytieri z Kesaj čhave

 

Malé lokálne pokusy

„Je to taká utópia. My si nemôžeme nárokovať, aby sme dávali rozumy na celoštátnej úrovni. Kdeže. Pokúšame sa o nejaké malé lokálne pokusy. Jediné, čo nás môže troška rehabilitovať je, že do toho ideme naplno,“ povedal o svojej práci Akimov.

Tanečný súbor vystupuje pätnásť rokov po celom svete. Manželia Akimoví organizujú niekoľkokrát do roka zahraničné cesty s desiatkami rómskych detí.

„Máme to šťastie, že chodíme na zájazdy štyri až päťkrát do roka. Pred mesiacom sme boli v Belgicku, teraz pripravujeme na leto šesťtýždňový zájazd. Je to fantastická výmena, tie festivaly. Máme tam Tibet, Borneo, Austráliu, ľudí z pralesa. Tam všetky zábrany padnú,“ uviedol vedúci súboru.

Akimov má multikultúrne rodinné zázemie. Jeho starí rodičia emigrovali z cárskeho Ruska a usadili sa na Slovensku. On vyrastal v Bratislave, od štrnástich žil v Paríži.

„Emigroval som pred ruskými tankami priamo do náručia moje ruskej rodiny, takže som vyrastal vo Francúzsku paralelne v ruskom a vo francúzskom prostredí,“ vysvetľuje svoje zázemie v tejto krajine.

 

Deti dobrej víly Kesaj

„Oni sú úžasne chameleónski, vedia sa prispôsobiť. Dilema je v tom, do akej miery to prispôsobenie dokážu preniesť do svojho ďalšieho života. Treba si uvedomiť, že osada je osada, to je entita, čo sa nedá zmeniť. Je to niečo absolútne, nepochopiteľné,“ opisuje Akimov.

Súbor má teraz asi 50 detí. Niektoré si musí umelecký vedúci voziť na nácviky do Kežmarku autom z okolitých dedín. Súbor je aj motivačným prostriedkom ku vzdelávaniu. Cieľom pedagógov je priviesť čo najviac detí k maturitným skúškam.

„Ja som teraz na učňovskej škole a budúci rok budem študovať na gymnáziu. Chcem mať maturitu a aj vysokú školu,“ povedal Dominik Mižikár.

Dvadsaťpäťročný Štefan Džunka o rok maturuje. Spev a tanec chápe ako súčasť svojej identity, baví ho a chce sa ním prezentovať. Plánuje vysokokoškolské štúdium na Ekonomickej univerzite v Bratislave.

„Súbor Kesaj čhave nie je len o tanci, ale je aj o škole. To je dva v jednom,“ hovorí Štefan Džunka presvedčivo.

Verí, že sa mu podarí zmaturovať a uspieť na prijímačkách na univerzitu.

 

Talent aj vzdelanie

 

„Kesaj čhave motivuje tieto deti, aby chodili do školy a vzdelávali sa. Prostredníctvom súboru dostávajú dosť veľa, cestujú do zahraničia a majú možnosť spoznať inú kultúru,“ uviedol učiteľ rómskeho jazyka Dušan Klempár.

Podľa učiteľa prírodovedných predmetov Stanislava Eleniuka u týchto detí je šanca ku zmene. On za zásadnú chybu v komunikácii medzi majoritou a Rómami považuje to, že ich chceme zmeniť na svoj obraz.

„My ich nesmieme, nemáme právo ani dôvod dávať na svoj obraz. Inklúzia musí nastať z obidvoch strán. Musíme sa navzájom naučiť žiť a rešpektovať v jednej komunite,“ povedal Eleniuk.

Na gymnáziu učí druhý rok aj vyštudovaný novinár a pedagóg Pavol Ičo z Košíc. Myslí si, že na niektorých žiakov pôsobí súbor viac pozitívne, na iných menej.

„Pre mnohých z nich nie je možné sa z dlhodobého hľadiska uživiť iba umeleckou činnosťou. Podľa môjho názoru má preto táto škola veľký význam, lebo im dáva vzdelanie ako základ prežitia v tomto ťažkom svete,“ uviedol Pavol Ičo.

 

Pedagógovia Súkromného gymnázia v Kežmarku spolu so súborom Kesaj čhave chcú zmeniť nepriaznivú situáciu v prístupe ku vzdelávaniu u rómskych mladých ľudí.

Na Slovensku je viac ako 85 percent rómskych žiakov v špeciálnych školách a zo zvyšných 15 percent je možno 13 percent na priemyslovkách. Počet úplne stredoškolsky vzdelaných Rómov je veľmi nízky.

„Keď sa budú snažiť a spoja svoje vedomosti so svojím talentom, tak z tejto kombinácie môže vzniknúť bohatstvo, úspech a pohodlný život,“ uviedol Ičo.

Podľa Akimova sú tieto deti schopné neskôr pomôcť svojej komunite.

„Vidím, že reagujú maximálne racionálne. Oni si to budú riešiť účinnejšie, ako my. Sú dobrí a sú realisti.“

 

https://romovia.sme.sk/c/7852662/hudobnik-motivuje-romov-kvzdelaniu.html#ixzz3clpLAzUJ

              

Aktuality TASR

SR Kežmarok Francúzsko veľvyslanec Akimov vyznamenanie POX

Vydané: 28.05.2015 16:10 Vytvorené: 28.05.2015 12:52 Autor: Kategória: Kultúra-kul / hud


 

SR Kežmarok Francúzsko veľvyslanec Akimov vyznamenanie POX 

Ivan Akimov rómsky folklórny súbor Kesaj Tchave štátne vyznamenanie 

Francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot  v obrazovej sieni kežmarského hradu udelil 28. mája 2015 štátne vyznamenanie Rytier Národného rádu za zásluhy Ivanovi Akimovovi, vedúcemu rómskeho folklórneho súboru Kesaj Tchave. Ten je, dá sa povedať viac známy vo Francúzsku než doma - na Slovensku.

 

Od gajdošských slávností po Mondial'Folk !

...A potom je tu súbor slovenských cigánskych detí. Boli tu už v 2005, a publikum plakalo, detváky plakali tiež. Tie deti prichádzajú rovno zo svojich osád na festivaly a dokonca do Olympie! A budú tu aj ďalšie súbory, z Indonézie, Péru, alebo ešte z Martiniky.

Le Télégramme

8.3.2015

 

Srdcová záležitosť

Druhá srdcová záležitosť, to sú Slováci z Kesaj Tchavé. „Oni tiež nemajú ani fuka. Žijú v osadách ale podarilo sa im vystupovať v Olympii“. Bolo to koncom 2014, v prvej časti koncertu Ogres de Barback, ktorí oslavovali svojich 20 rokov. Kesaj Tchave tu nie sú neznámi: „Boli už prvý krát na festivale v 2005 a druhý krát v apríli 2006.“

Le Télégramme, 24.4.2015

 

Mondial'Folk. Predpredaj lístkov je otvorený!

A naša srdcová záležitosť – Kesaj Tchave (Deti víly), súbor založený pred 15 rokmi Ivanom Akimovom, ktorý so svojou manželkou Helenou, chodia po osadách východného Slovenska aby vysnorili mladých spevákov, tanečníkov a hudobníkov... aby by im umožnil návrat do vzdelávacieho  procesu...

Le Télégramme, 6.5.2015

 

Fifi (Folklórny festival z Issoire) pokračuje v predstavovaní súborov zo všetkých kútov sveta. Tieto kultúry, keď sa stretnú, ponúkajú obdivuhodné chvíle.

Park André-Roux, zvláštne to zoskupenie, ktoré spieva  Hymne a l´amour. V jeho srdci: mladí Rómovia zo Slovenska, zo súboru Kesaj Tchave, dobrovoľníci z Fifi, a cudzinci v plnom prúde výučby francúzštiny v Grete, vzdelávaciom zariadení Ministerstva školstva pre dospelých.

La Montagne, 17.7.2015

 

 „Pracovať, hrať a cestovať“

Tento obraz, chytený letkom, včera poobede, sumarizuje náladu Fifi týchto dní. V zákulisí, sa miešajú kultúry. K tomu prirátajme aj vzdelávaci rozmer, ktorý podčiarkuje Ivan Akimov, sprievodca súboru Kesaj Tchave: „Pracovať, hrať vystúpenie, cestovať po zahraničí... Pre týchto mladých to je škola života“.

Na scéne, vystúpenie pokračuje. Námestie Republiky a Námestie Pomel, Cyprioti, tanečníci zo Salvadoru alebo ešte súbor z Bieloruska sa striedali, včera a predvčerom, pred stovkami zvedavcov. Tempá a farby ktoré často nemajú nič spoločného, okrem neupierateľnej lásky tých ktorí ich prezentujú, k hudbe a tancu.

La Montagne, Dimitri Crozet, 17.7.2015

 

Festival Couleurs du monde (Farby sveta) v Pujols: Cigáni „udávajú tón“

Od soboty až do 8 augusta, sa festival Couleurs du monde otvára Tibetu, Keni, Laosu a Slovensku.

Od soboty a až do 8 augusta, sa ulice Pujols zaplnia medzinárodnými zvukmi. Tento rok, mestečko privíta 18-é vydanie folklórneho festivalu Couleurs du monde (Farby sveta). Na každý večer, jedna krajina a jej koncert, v trvaní hodinu a pol priemerne, v dome kultúry Palay. „To nie je scenárizované vystúpenie, ako Američania. My zaručujeme autentiku, tradíciu“, hrdo komentuje Christophe Mandaroux, prézident poriadajúceho združenia. ...

Sud-Ouest,  Manon Bachelot, streda 5 august 2015

 

Z osady do Olympie

Grenoble, Francúzsko. Príšerná horúčava. Prepínam televíziu. Odrazu začujem slovenčinu. Na francúzsko-nemeckom kanáli Arte dávajú krátky dokument o rómskom súbore Kesaj Tchave z Kežmarku, ktorý vystúpil na sklonku minulého roka v parížskej Olympii.

Ten, kto sa len priemerne orientuje vo svete hudby, vie, čo to znamená, aj to, že každému sa tento sen nesplnil. Súboru pod vedením Ivana Akimova tlieskal Paríž! Vystúpili tu ako predskokani skupiny Les Ogres de Barback, no Francúzi ich prijali s nadšením.

Arte pripravil o súbore krátku reportáž plnú rozhovorov s účinkujúcimi aj s ich umeleckým šéfom. Tancujúce decká zo slovenských rómskych osád na pódiu Olympie. „Bojíte sa?“ pýta sa ich šéf. „Nie, nebojíme.“ „Musíte sa báť. Ukáž, ako sa ti trasú kolená!“ Jeden z chlapcov zatrasie nohami. „Všetci sa trochu traste,“ pokračuje vedúci, „sme v Olympii!“

Aj Edith Piaf prišla do Olympie „z ulice“. A teraz tam boli naši Rómovia. Môžeme byť na nich pyšní. I na to, že máme ľudí, ako je Ivan Akimov. Mimochodom, Francúzi ho za zásluhy patrične ocenili rytierskym rádom. Doma očividne nik nie je prorokom.

Dojalo ma, keď som videla, ako sa s deckami rozpráva, ako chodí po osadách a hľadá členov súboru, aj ako kamarátsky vie so „svojimi“ deťmi vyjsť. Až som im zazávidela takého sympatického kamaráta, ktorý namiesto mudrovania o tzv. rómskej otázke niečo konkrétne robí. A na rozdiel od väčšiny, ktorá viac hovorí, ako koná, je za ním čosi aj vidieť. A najmä počuť!

Nechcem povedať, že nie sú problémy, no hlboko sa klaniam pred ľuďmi, ktorí sú v teréne, učitelia, sociálni pracovníci, ktorí robia krásnu prácu, nemajú za to ani slovíčko uznania, a predsa to robia. S Rómami sa dá pracovať, len doma ide vždy reč iba o negatívnych príkladoch.

Na Slovensku žijú aj úspešní Rómovia, vysokoškolsky vzdelaní. A tých je strašne veľa, len sú akoby neviditeľní. O úspechoch treba hovoriť! Treba si ich všímať viac ako nezdary a nedorozumenia.

Hľadala som na slovenskom internete správy o Kesaj Tchave v Paríži, no našla som iba akúsi smiešnu správičku, v ktorej sa písalo, že súbor bude účinkovať v gréckej (!) Olympii. Usmiala som sa.

Z toho vystúpenia som videla na Arte iba úryvok, ale po chrbte mi prechádzali zimomriavky, lebo tam bolo všetko: krása, vášeň, farby, smútok, nostalgia, šibalstvo, hravosť, hrdosť i bieda. Aj to rómske, aj slovenské a vďaka Ivanovi Akimovovi, ktorý má silné väzby na francúzske kultúrne prostredie, aj čosi francúzske. Narobili v tej Olympii riadny štabarc.

Pre kežmarský súbor a vôbec aj pre nás Slovákov to znamenalo skok dopredu, trebárs medzi hudobné zoskupenia, o ktorých sa vie a hovorí. A vďaka reportáži, ktorú som videla, budú aj v zahraničí vedieť, že na Slovensku máme i takých ľudí, čo nechcú stavať múry a oplotenia okolo rómskych obydlí, ktorí ich, naopak, „búrajú“. Dobre vedia, že ruku človek nemá iba na to, aby fackala a hrozila, no trebárs aj na to, aby sme ju podávali inej ruke. Dotyky kultúr a ich prieniky sú najzaujímavejšie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Pravda, Verona Šikulová, spisovateľka | 22.07.2015 13:00

 

Energia a radosť detí Víly Kesaj

V rámci vychádzky organizovanej Terre Solidaire (Solidárna Zem), s podporou mestského výboru, bol otvárací večer animovaný deťmi Víly Kesaj.  Je ich 34 mladých, od 11 do 22 rokov, a pochádzajú z jednej dedinky východného Slovenska, ktoré tam nazývajú „kolóniami“. Tieto deti ulice, s rodičmi automaticky nezamestnanými, ukázali v predstavení ktoré ponúkli v piatok večer, v sále Edith Piaf, všetku svoju energiu a radosť.

„Tieto deti nám prišli ukázať že chcú niečo dokázať“.

Táto cigánska skupina, partneri CCFD Terre solidaire, prišla očariť, s čertovským tempom od začiatku až do konca, uši a oči divákov. Víla Kesaj hovorí:  „Kto chce lásku mať, musí vedieť lásku dať.“  Vedúci súboru, Ivan Akimov, zdôrazňuje: „Týmto deťom, ktoré sú v slepej uličke, chceme otvoriť nejaký obzor.“

„Tieto deti nám prišli ukázať, že chcú niečo dokázať“, komentuje Marie-France Goudard, prezidentka CCFD Terre solidaire. Chcú to tak silno, že pripravovali s veľkým nasadením tento zájazd po Európe. Prichádzajú z Festivalu „Tance a hudby sveta“ z Issoire, a boli v Olympii v októbri minulého roku. Zakončili večer, tancujúc s divákmi.

Le Dauphoné libéré, Le Pouzin, 28 júl 2015

 

 

 

Vyše 400 divákov tlieskalo slovenskému súboru Kesaj Tchave

Majú od 12 do 25 rokov, pod vedením  Ivana  Akimova, starého festivalového  vlka, ako sa sám rád zvykne definovať. V sobotu večer, počas zahájenia vydania 2015 festivalu Couleurs du monde (Farby sveta), Slováci zo súboru Kesaj Tchave, vyhodili do povetria kultúrny dom Palay.  Z pamäti festivalujúcich, okrem Rusov,“nikto tak nerozohnil publikum“. Počas približne dvoch hodín, mladí Rómovia, pochádzajúci z najchudobnejších kútov Slovenska, nadchli vyše 400 divákov, podmanených ich dravosťou žitia. Presiaknutí cigánskou hudbou, tanečníci a hudobníci, ktorí sa minulý október predstavili v Olympii v Paríži, rozžeravili kultúrny dom, tak na scéne ako v publiku. Ozajstná chvíľa šťastia a bratstva na oslavu dospelosti tohto festivalu, ktorý práve sfúkol svojich 18 sviečok.

Sud-Ouest, 3.8.2015, André Dossat

 

Rómski hudobníci podporení Angevíncami

„Po tom ako som uvidel Kesaj Tchave na koncerte, som mal chuť im pomôcť. Ponúkli mi pridať sa k Yepce, a aj tak som spravil.“ Pierre Moisan, prezident združenia, spolu s Jenny Brossier, tajomníčkou a pokladníčkou.

Hudba, tanec, spev : súbor Kesaj Tchave vie robiť všetko. Mladí Rómovia zo Slovenska odohrali priam čertovské vystúpenie v Angers, vo štvrtok večer. Pomáha im angevínske združenie Yepce.

Príbeh

Stánok Héron Carré, minulý štvrtok, o 19h. Kesaj Tchavé zaberajú drevenú terasu, otvorenú na Parc Balzac.

Odetí do farbistých košieľ  a krojov, mladí Rómovia, chlapci a dievčatá vo veku od 8 do 25 rokov, imponujú schopnosťou vytvoriť hudobnú atmosféru z takmer ničoho. Spievajú, interpretujú koordinované tanečné kroky, bijú na debny a hrajú na klávesy, v tempe udávanom balalajkou ich mentora, Ivana Akimova.

Yepce, z Bretónska do Anjou

Príbeh združenia Yepce je úzko spätý s Kesaj Tchave. Združenie sa zrodilo v 2004, v Rennes, z iniciatívy Johana le Berra, ilustrátora, a Sébastiena Frabouleta, vidéasta. „V tej dobe, desať krajín vstupovalo do Európskej Únie. Dvaja zakladatelia chceli spraviť cestu okolo Európy aby stretli hudobníkov, a natrafili na Kesaj Tchave“, vypráva Pierre Moisan, ktorý predsedá osudom Yepce od r. 2012.

Pomôcť tejto skupine sa produkovať po Európe sa stalo hlavným cieľom združenia, ktoré sa pôvodne zameriavalo na kultúrne výmeny v Európe (Yepce znamená Youth european project for cultural exchanges). Sídlo sa v r. 2011 sťahuje do Angers, po usadení sa v tomto meste, Pierra Moisana a po účinkovaní Kesaj Tchave na Accroches-Coeurs. „Mali sme veľa dobrých odoziev po tomto koncerte, a je tu priaznivá oblasť pre hudby sveta.“

Ivan Akimov organizuje koncerty súboru vo Francúzsku. A Yepce, „poskytujeme im nástroje komunikácie (Blog, plagáty), a finančnú a logistickú podporu na ich zájazdy“, vraví Pierre Moisan. Zdroje financovania? Verejné subvencie, ale aj udalosti ako gurmánsky stánok na Accroche-coeurs.

Postupne, sa Kesaj Tchave stávajú známymi: Arte dokonca o nich natočila dokument, hrali v Olympii s Ogres de Barback. Nastávajúci objektív: „Nájsť rezidenciu v dome kultúry v Angers pre súbor.“

Marginalizované deti

Úlohou Yepce je, skrz Kesaj Tchave, otvorenie sa ostatným kultúram. „Tieto zájazdy umožňujú  mladým vidieť svet, žiť tam kde platia zákony, vysvetľuje Jenny Brossier, polkadníčka združenia. Rómovia žijú v marginalizácii v krajinách kde zotrvávajú, vo Francúzsku, či na Slovensku. Ale súbor vlastní ten výnimočný nástroj, hudbu, ktorý umožňuje federovať ľudí. Dúfame že, po koncerte odídu diváci nabití emóciami!“

Úloha splnená. Vo štvrtok večer, pred mladými Slovákmi, uveličenými že môžu byť tu, diváci dupali nohami a tlieskali rukami. Nič lepšie ako jeden koncert, na rúcanie bariér a stéreotypov.

Ouest France, Valentin PASQUIER , Angers - 04 August

 

Slovensko v Palay: publikum dojaté súborom Kesaj Tchavé

Súbor Kesaj Tchavé : produkcia plná energie a farieb !

V sobotu, 1-ého augusta, v Palay, je nával ako za veľkých udalostí. Prvý večer letného festivalu Farby sveta, ponúka na scéne výnimočný súbor, mimo bežných noriem: Kesaj Tchavé, zložený z tridsiatky detí a dorastencov vo veku od 12 do 20 rokov, pôvodom z jednej z najväčších etnických menšín Strednej Európy: Cigáni/Rómovia, ktorí žili v osadách východného Slovenska, kým Ivan Akimov so svojou manželkou nezaložil centrum, ktoré im dnes ponúka hudbu, tanec a spev ako cestu k humanizovanému spolunažívaniu, s dôstojnosťou a hrdosťou, ktoré im dávajú sociálnu identitu.

Výsledok: veľa energie, sily, nadšenia a farieb v hudbe, spevoch a tancoch prezentovaných na scéne: krásny ľudský zážitok, ktorý si diváci užili : postojačky, žiadali prídavky.

La Dépeche du Midi , Catherine Joly , streda 05 august, 00:31, Saint Abel

 

Mágia folklórov

Publikované 10/08/2015 o 03h44, J. S.

Na zahájenie, slovenský súbor rozohnil scénu svojim nadšením a hrou krásnych krojov.

Slovensko, Tibet, Kenja, Laos a Ekuádor. Päť krajín, ktoré skrz svoje folklórne súbory, zaujali scénu počas Festivalu Couleurs du monde (Farby sveta). Podujatie začalo na plné obrátky so slovenským súborom. Aj keď sa vzďaľujú od kanónov tradičného folklóru, Kesaj Tchave vytvorili úžasnú náladu a rozohnili divákov, ktorí neváhali vystúpiť na scénu. Krása a jemnosť Laosu, čertovská horúčkovitosť Keni, nadšenie Ekuádoru, poznamenali 18-é vydanie festivalu, ktoré prilákalo 1 800 divákov. Čo je porovnateľná účasť ako vlani. Potvrdzujúc tak príťažlivosť pujolského folklórneho podujatia.

Sud-Ouest, J. S., pondelok 10 august 2015

 

Sú mladí, sú krásni, tancujú ako o život, a sršia ohromujúcou energiou – mladí umelci zo slovenského súboru  Kesaj Tchave. Publikum bolo natlačené, včera ráno, na námestí Henri-Normant, aby mohlo uzrieť prvý apéro-koncert tejto skupiny. Ich energia strhla divákov, ktorí tancovali na námestí podľa toho čo sa dialo na scéne a tlieskali o dušu. Mladí slovenskí Cigáni už boli v Plozévete, v 2005 a v 2006, a už vtedy rozpálili publikum. Rozlúčka bola vtedy v slzách.

Le Télégramme, Pont-l´Abbé, 13.8.2015

 

Rómske deti, vytiahnuté z ulice, na Mondial´Folku

V piatok štartuje v Plozévete Festival Mondial´Folk. Medzi súbormi pozvanými zo zahraničia, slovenský súbor Kesaj Tchavé, poskladaný z detí z ulice, Ivanom Akimovom, riaditeľom víl.

Rozhovor s Ivanom Akimovom, vedúcim slovenského súboru Kesaj Tchave.

-           V čom spočíva projekt detí víly („Kesaj Tchave“)?

Všetko začalo projektom doškoľovania detí z „cigánskej ulice“ v Kežmarku, kde sme vtedy s manželkou bývali. Založenie súboru piesní a tancov bolo jednoznačnou prioritou hneď od začiatku, ako vynikajúceho spôsobu nadviazania neformálnych kontaktov s mládežou na ktorú sme sa obracali.

Rýchlo, prvé medzinárodné zájazdy poslúžili ako motivácia a cement čerstvo založenému súboru. Umelecké aktivity sú vlastne školou života, so všetkými svojimi náležitosťami a povinnosťami. Laboratórium života, ktoré socializuje týchto mladých, ktorým chýbajú v živote oporné body v majorite. Neskôr, v 2011, sme sa vrátili k pôvodnému pedagogickému zámeru, a otvorili sme 4 triedy gymnázia, sústredené najmä na rómsku populáciu nášho regiónu.  Cieľom je ponúknuť mladým Rómom prístup ku stredoškolskému a vysokoškolskému vzdelaniu.

-          Prečo sa venujete hlavne rómskym deťom?

V našom regióne (severo-východ Slovenska), je veľmi silná koncentrácia rómskeho obyvateľstva, žijúceho takmer výlučne v rómskych osadách, kolóniách. V mnohých lokalitách, má táto minorita tendenciu sa stávať majoritou. Je podstatné aby táto populácia mohla nadobudnúť potrebné nástroje aby bola schopná sa samoregulovať.

Vzdelanie mládeži je prvoradým cieľom. Osobne, nachádzam mnoho similitúd s mojou skúsenosťou z emigrácie, ktorú som zažil v mladosti, keď som musel  v 1968, po Pražskej jari utiecť z Československa. Rómovia sa mi javia ako veční emigranti, a to aj v krajinách ich narodenia.

-   Kto sú to, Deti víly?

Mládež a deti ktoré sú na Mondial´Folku pochádzajúz okolia Kežmarku, majú od 12 do 22 rokov.

 

-          Aký druh predstavenia ponúknete na Mondial´Folku?

Vystúpenie typické pre náš súbor, založené na dynamike, pocitu daného okamihu, plnom nasadení. Predstavenie sa javí  improvizované, mimochodom aj ním je, ale je za ním aj spústa práce. Podstatné je ale zachovať spontánnosť, radosť z hry, a podeliť sa o ňu s divákmi.

-  Čo znamená Mondial´Folk pre vás?

Plozévet je pre nás kultovým miestom, zakladajúcim miestom nášho súboru. Zážitky ktoré odtiaľto máme sú také silné, že zostávajú v análoch súboru, a odvtedy udržujeme s poriadateľmi priateľské vzťahy.

Francúzske zájazdy mi umožnili objaviť prekrásnu krajinu, výnimočnú obyčajnými ľuďmi. Francúzsko prívetivé, priateľské, štedré. A pri tom, súčasný kontext je zďaleka nie priaznivý voči cudzincom, a voči Rómom obzvlášť, teda ak veríme médiám. Ale v realite všedných dní, a nehovorím o izolovanom prípade, máme do činenia s Francúzskom vynikajúcim, pripraveným dávať, prijímať, deliť sa. Tak, ako hovorila cigánska víla Kesaj, ktorej nesieme meno:  „Ak chceš lásku mať, musíš najprv vedieť lásku dať.“ Vo Francúzsku sme stretli nie jednu vílu Kesaj...!

Ouest-France, Anaig Dantec, 13.8.2015

  

Zastávka mladých z Kesaj Tchave

Kultúra

Kesaj Tchavé spravili náladu pred strediskom Vie et Foi (Život a Viera), s pesničkami v rómskom jazyku./ Photo A. G.

Kesaj Tchavé, skupina 29 mladých, sprevádzaných Ivanom a Helenou Akimovými, sa zastavila v Lourdes, na pozvanie CCFD Terre solidaire (Katolický výbor proti hladu a za rozvoj). Mladí rómski umelci to využili na improvizované vystúpenie.

Repríza „Hallelujah“ od Leonarda Cohena, sa rozoznievala v podaní tridsiatky mladých v Sanktuároch. Improvizované predstavenie prekvapilo okoloidúcich pútnikov a turistov, pristavujúcich sa aby si to vychutnali a spravili zopár fotiek. Medzi Perpignan a Bretónskom, mladí z Kesaj Tchave trvali na zastávke v Lourdoch, na pozvanie mestského CCFD Terre solidaire. 

Tento súbor piesní a tancov zoskupuje tridsiatku mladých rómskych umelcov zo Slovenska. Kesaj Tchave znamená v preklade do francúzštiny "deti víly“. „Je to rozprávka, ktorej posolstvo je, že keď chceme lásku dostať, musíme najprv vedieť lásku dať“, vysvetľuje Ivan Akimov, zakladateľ tohto doškoľovacieho projektu, zrodenom pred pätnástimi rokmi na Slovensku. So svojou manželkou Helenou, tento  hudobník prekypujúci energiou, založili zariadenie ktoré prijíma rómske deti z osád aby im umožnili návrat do školského procesu, lebo „chcel by som aby boli menej vykorenení.“

Rozvíjajúc ich hudobnú kultúru. „Pre nich, je to taký cement, motivácia. Umožňuje to posúvať výchovné posolstvá. O to viac, že rómska kultúra je veľmi silné puto, ktoré sa prežíva každodenne, spontánne. „Hudobne, je to zážitok“, vraví Ivan Akimov. Od 2008, sa projekt rozšíril aj na Francúzsko. A, na tomto letnom zájazde po Európe, sa zopár mladých Francúzov „bez jedného haliera“ pridalo ku nim.

Číslo : 29

Mladí: Rómovia. Pôvodom z Francúzska a zo Slovenska, všetci zároveň speváci a tanečníci.

Návšteva po stopách Bernadety

Len čo vystúpili zo zájazdového autobusu, sa mladí z Kesaj Tchave vydali na návštevu Lourdes v spoločnosti rehoľnej sestry Izabely  z Nevers. Podľa nej, „osud tejto dievčiny ich môže osloviť“. Potom sa prezliekli, vytiahli farebné šatky a kvetnaté sukne s volánmi, a zimprovizovali predstavenie, pár krokov od Sanktuárov, pri stredisku Vie et Foi (Život a Viera), vyvolávajúc tak zhromaždenie okoloidúcich ktorí sa pristavili aby ich počúvali. Pred návštevou Jaskyne, kde niektorí aj zapálili zopár sviečok.

La Dépéche, Piatok, 14 august, 23:28, Saint Evrard

 

Mondial'Folk. Ivan Akimov, dobrá víla

V stredu poobede, súbor vystúpil v Ephad v Penmarc´h (Dom dôchodcov).

Hudobníkovi Ivanovi Akimovi sa jeho bláznivá stávka podarila. A to, postaviť súbor pozostávajúci z detí zo slovenských osád. Pokrstená “Kesaj Tchave”, zostava je útočiskom pred chudobou a ódou na toleranciu. Na objavenie dnes a zajtra na Mondial´Folku v Plozevet.

« Ak chceš lásku dostať, musíš najprv vedieť ju dať ». To je prvá veta Ivana Akimova. Pár slov, ktoré sa nesú sťa zástava. Pred pätnástimi rokmi, sa muzikant rozhodol venovať jednému veľmi odvážnemu projektu. Výzva prehnaná a štedrá, na obraz jeho osobnosti: ísť hľadať mladé rómske talent do osád na východe Slovenska. 

Ten, ktorý v 1968, po Pražskej jari, utekal z Československa do Francúzska, sa vracia na svoju rodnú zem. S poslaním valorizovať rómsku komunitu. «Rómovia sú emigranti v ich vlastnej krajine. Je to nesmierne stigmatizovaná populácia, aj vo Francúzsku, vysvetľuje Ivan Akimov, treba si uvedomiť že títo ľudia žijú v extrémnej chudobe. V niektorých miestách nezamestnanosť dosahuje 98%. Žijú v absolútnom nedostatku.”

Vlani, v Olympii

V 2000 zakladá, so svojou maželkou Helenou, súbor Kesaj Tchave (« Deti víly », po rómsky). Spočiatku sa jedná o projekt doškoľovania detí z Kežmarku. Ale rýchlo, vytvoria súbor rómskych piesní a tancov. “Tieto umelecké formy sú súčasťou ich identity. Majú reálnu sociálnu funkciu. Rozhodol som sa použiť ich ako nástroj komunikácie”, vysvetľuje frankofón. Odvtedy, medzinárodné zájazdy neustávajú. Súbor získal pekné renomé, dôkaz čoho je, že koncom minulého októbra hrali v Olympii, v Paríži, pri príležitosti turné so skupinou Ogres de Barback. Súbor, spočívajúci z dvadsiatky mladých rómskych umelcov, vo veku od 6 do 25 rokov, ponúka ozajstné ponorenie sa do srdca cigánskych koreňov. Jedna autentická a neznáma kultúra.

Na scéne, deti sršia nenormálnou energiou. Lietajú, improvizujú... Vlastne, sa zabávajú. Na cestách, máme neuveriteľné prijatia. « Stretli sme úžasne veľa štedrosti, najmä vo Francúzsku », zdôrazňuje Ivan. « Všetky tieto deti majú slabú mienku o sebe. Myšlienka, to je ich valorizovať skrz praktiku hudby. Ponúkame im aj životný rámec a disciplínu », dodáva on. V r. 2011, manželia otvárajú zariadenie pre týchto mladých a pokúšajú sa o ich návrat do školského procesu. Otvárajú sa štyri triedy gymnázia. « Čoskoro, budú žiaci maturovať. U nás to bude premiéra », podčiarkuje Ivan.

Ale všetko nie je ružové. Riaditeľ súboru nie je nejaký tichý rojko. « Pokúšame sa chrániť týchto mladých, dať ich na správnu cestu». Náš hlavný cieľ je aby nešli do väzenia.

Kesaj Tchave môžete objaviť dnes a zajtra na Mondial´Folku v Plozevete. V 2005, ich zastávka  u nás poznamenala všetkých. Ivan na to s tiež s dojatím spomína. “Plozévet, to je tak trocha ako u nás doma”.

© Le Télégramme – Viac na https://www.letelegramme.fr/finistere/pont-labbe/mondial-folk-ivan-akimov-la-bonne-fee-14-08-2015-10739204.php

Le Télégramme, Plozévet, 14.8.2015

             

Cigánska krása a vášeň       

Aktuality        

Mondial'Folk

Diváci im prišli v hojnom počte tlieskať a zatancovať si s nimi v sobotu ráno, do festivalovej dedinky Mondial´Folku, ktorý prebieha v tomto čase – a to až do budúcej stredy – v Plozévete. Tridsiatka mladých tanečníkov a spevákov slovenského rómskeho súboru Kesaj Tchave poskytla, počas jednej hodiny, ukážku svojho talentu, muzikálnosti a vášne. Je to o to viac dojímavé a srdcervúce, keď poznáme príbeh tohto súboru, iného ako ostatné.

Táto mládež, vo veku od 11 do 23 rokov, pochádza z jednej krajiny a z jedného miesta, na východe Slovenska. Tieto deti a dorastenci z osád  žijú v ťažkých podmienkach, poznačené biedou a sociálnym a vzdelanostným vylúčením. Jeden muž, ktorý sa vymyká z priemeru – Ivan Akimov – a jeho manželka Helena – sa pred 15 rokmi rozhodli im pomôcť, a založili zariadenie ktoré by im mohlo byť nápomocné v pokračovaní štúdia, a v príprave na profesie tanca a hudby. Súbor Kesaj Tchave (doslova Deti víly) sa takto zrodil, mladí tanečníci a speváci teda pokračujú v školskej dochádzke – niektorí budú na rok maturovať – a pri tom sú na zájazde, naprieč Európou, Francúzsko nevynímajúc. V r. 2005, už boli v Plozévete, účinkovali na Mondial´Folku. Pokračovanie nám vypráva Pierrot Bosser, vice-prézident festivalu, ktorý má na starosti zahraničné súbory a komunikáciu: “Nie je to nič zložité. Pred desiatimi rokmi, keď odchádzali, všetci plakali. Oni, a my tiež. Toto stretnutie nás veľmi poznačilo.“ A desať rokov potom, sme opäť spolu.

Pierrot Bosser je zjavne šťastný že opäť stretol tieto deti, hľadajúc najmenšieho z partie, neváhajúc ho vytiahnúť na scénu, aby pozdravil francúzske publikum.... Ivan Akimov, ten zas vraví: „Spoznávam tu všetko. Kaviarničku, stánok s novinami... takí milí a prívetiví ľudia. Vlastne, svet je maličký. A čím menší bude, tým lepšie bude.“ Aj tak sa dá hovoriť o zbližovaní národov a o zmene pohľadov...

 Súbor Kesaj Tchavé, túto sobotu na Mondial'Folku v Plozévet.

Bigouden TV, 15.08.2015 à 23 h 08

 

V pondelok, mesto pozvalo výnimočných hostí: slovenský súbor Kesaj Tchavé. Súbor zgrupuje dvadsiatku mladých rómskych umelcov, pochádzajúcich z osád. Pod taktovkou frenetického Ivana Akimova, sa dostali až do Olympie.

Profesionálny hudobník, ktorý hral s Yehudi Menuhinom, Ivan Akimov založil pred 15 rokmi, výnimočný súbor: Kesaj Tchave („Deti víly“ v rómštine).   So svojou ženou Helenou, sociálnou pracovníčkou, tento muž s vulkanickým temperamentom, chodí po východoslovenských osadách, aby vysnoril mladých spevákov, tanečníkov, hudobníkov. Tieto deti žijú vo veľkej biede a v sociálnom vylúčení, v lokalitách kde nezamestnanosť dosahuje 98%.

Ivan a Helena založili stredisko pre týchto mladých aby sa pokúsili ich dostať  opäť do školského procesu. A aby ich motivovali, keď prichádza večer, hudobné nástroje vychádzajú zo svojich púzdier, aby sa ponorili k srdcu rómskych koreňov. Príbeh detí Kesaj začína v rokoch 90-ich. Rodia sa a vyrastajú na „cigánskej ulici“ v Kežmarku, malom historickom mestečku východného Slovenska. Repertoár týchto detí a pubertiakov sa priamo inšpiruje a čerpá z hudby ktorá letí v  rómskej komunite. Teda z „hitov“ ktoré sa hrávajú na cigánskych svadbách a oslavách. Tieto skladby vyjadrujú realitu súčasnosti.

Dych vyrážajúca produkcia

Sme ďaleko od zastaralých obrázkov cigánskych huslí a cimbalu, ktoré tu nahradili gitary a sinťák, aj keď vlastne sa tieto skladby priamo inšpirujú tradičnou hudbou. Ale je cítiť že táto mládež vyrástla na pop muzike, jazze, a samozrejme, všetci sú vyznávačmi Gypsy Kings. Tí, ktorí mali počas ich zájazdov to šťastie, vidieť ich dych-vyrážajúcu produkciu, nezabudnú na ohnivé farby, frenetické krúženie sukní, a ani výbušnú energiu týchto mladých umelcov. Ich fantastická spontánnosť a neuveriteľná radosť zo života stelesňujú rómsku dušu, hotovú dojať aj tých najzatvrdnutejších.

„Liek proti šedivosti“

Alexander Romanés, básnik a dobre známa osobnosť vo svete cirkusu, hovorí o nich že, „to nie je len šťastie ich vidieť, je to jednoducho šok. Majú bláznivé tempo, pýtame sa ako dlho vydržia. Ale oni vydržia! Predstavenie ktoré nám ponúkajú je dlhé, ale nenudíme sa ani sekundu. Sú tým pravým liekom proti šedivosti a smútku tohto sveta. Po tom čo sme ich videli, sa cítime v zaľúbenom stave, radi by sme ich nikdy neopustili. Celý svet by ich mali vidieť, svetu by bolo potom lepšie!“. Šťastie pre Chataulin.

Le Télégramme, Chataulin, 15.8.2015

 

 

 

Destinácia - Tanec

Tri večery. Tri kontinenty. 800 divákov 12-ého vydania Festivalu Destinácie Tance, pohodlne cestovalo zo Slovenských Karpát do Burundi, cez Péru. Od pozoruhodného profesionalizmu Peruáncov, po mladistvú náramnosť Cigánov, každému súboru ležalo na srdci ukázať bohatstvo svojej kultúry. Tri večery sa niesli v znaku otvorenia a objavenia. Mali úspech ktorý sa nezaprie. Umelci si užili srdečné prijatie dobrovoľníkov z Danserien zo Saint Martin,  a neutíchajúci potlesk divákov.

Le Télégramme, Morlaix, 18 august 2015

 

Vedení Ivanom Akimovom, bolo ich 32 tanečníkov, spevákov a hudobníkov, pochádzajúcich z osád východného Slovenska. Vo veku  od 7 do 22 rokov, hrali „piesne cigánskeho života“, pre Festival Destinácie Tanec, v Roudoure. Piesne o každodenných ťažkostiach tohto etnika, stáročiami prenasledovanom.

Napriek vážnosti tématiky, sa mladí umelci neprestajne usmievali, šuškali si do úška, plní šibalstva ktoré robí čaro mladosti. Vedení vulkanickou energiou Ivana Akimova, hvízdajúceho, kričiaceho, aby viedol svoju zostavu, sukne sa vírili, dlane a päty tlieskali, kým orchester a zbor galvanizovali tanečníkov a publikum. 

Predstavenie intenzívne, koloristé, a pri tom zvládnuté, nesnažiace sa o dosiahnutie perfekcie, ale snažiace sa podeliť o kultúru, aby podali posolstvo ktoré spievali ku koncu: Madara! („nebojte sa“, po rómsky). 

Ouest-France, Morlaix, 18 aout 215

 

Opona zapadla nad Mondial´Folkom 2015. Finále, hýriace farbami a nabité emóciami, dalo zabudnúť na mrholenie ktoré kvárilo Espace Jules Férry. 33 vydanie sa zakončilo ohromujúcim ohňostrojom na úplnom konci večera. Ale predtým, energia umelcov bola hmatateľná v tomto finále, všetci sa ukázali na scéne, a ponúkli  ukážky ich tancov a hudby. Pierrot Bosser vzdal hold slovenským deťom súboru Kesaj Tchave, ktoré zaspievali -  po francúzsky!  “Hymne a l´amour“ od Edith Piaf.

Le Télégramme, Plozévet, 21.8.2105

 

Zo slovenských ulíc, na európske scény

Na pomoc deťom z jednej osady z východného Slovenska, jeden manželský pár založil školu, potom kapelu a súbor. Včera, Kesaj Tchave rozpríštili  svoje nadšenie na Festival du Houblon, v Haguenau.

Mladí z Kesaj Tchave spievali a tancovali na cigánske melódie, plní nákazlivého nadšenia.

Hudba môže hory prenášať . Včera, produkcia jedného súboru detí pochádzajúcich zo slovenských osád, zaviala dychom sviežosti na Forum des Cultures, vo Festivale du Houblon. Gitary a úsmevy Kesaj Tchave dávali chuť do tanca a ... nádej.

Pred zhruba pätnástimi rokmi ich vedúci, Ivan Akimov, a jeho žena Helena, začali dávať hodiny doučovania chudobným detvákom z Kežmarku, malého mestečka krajiny v ktorej žijú. „Je to pri poľských hraniciach, je tam veľmi silná koncentrácia Rómov, ktorí žijú v silnom sociálnom vylúčení a v biede“, opisuje Ivan perfektnou francúzštinou. „Tí, ktorí  chodia do školy, sa nikdy nedostanú na strednú školu a ešte menej na vysokú.“  Aby motivovali žiakov, na konci doučovania bola vždy muzika. Mladí sa rýchlo prejavili ako veľmi nadaní  v interpretácii tradičnej hudby, hranej na rómskych svadbách a zábavách. Znak doby, sintetizátor a a gitary nahradili husle a cimbal. Pop, jazz  a skladby svetoznámych Gypsy Kings obohatili ich repertoár.

Minulý október hrali v Olympii

Postupom času, súbor získal také renomé, že je pozývaný na rôzne európske scény. V októbri minulého roku, sa dokonca produkovali v parížskej Olympii, s francúzskou skupinou les Ogres de Barback.

Medzi tridsiatkou mladých umelcov ktorí strávili týždeň v Haguenau,  najmladší  má 11 a najstarší  23 rokov. „Tento zájazd im otvára nové horizonty, dáva im sebadôveru“ zdôrazňuje Ivan. Keď sa ho pýtame čo ich prekvapilo vo Francúzsku, odpovedá: „všetko!“. „Pre tých najmenších, ktorí ešte nikdy nikde neboli, je aj tečúca voda prekvapením!“.

Ich notorieta dala váhu projektu manželom Akimovým. „Podarilo sa nám aby mohli maturovať z rómskeho jazyka, kultúry a dejín. Je to spôsob ako im vrátiť hrdosť na svoju kultúru a tradície, lebo keď sú neustále ponižovaní, tak nakoniec strácajú vieru v seba... „, konštatuje dirigent, ktorého manželka riadi miestne lýceum. 

V ich jazyku, „Tchavé“ znamené deti, a „Kesaj“, je postava z cigánskej legendy, ktorá hovorí že“ Ten kto chce lásku mať, musí  vedieť lásku dať“. S ich štedrosťou a s ich nadšením, sú mladí slovenskí umelci vskutku dedičmi tejto víly.

DNA Haguenau, 23 august 2015, Geneviéve Lecointre