TV Markíza

 
 
 
 
 
 
 
 
KESAJ TCHAVE za hranicami
FOTO:  TV Markíza
Rómsky súbor Kesaj Tchave pôsobí pod Tatrami, kde je aj najviac rómskych osád. Ich obyvatelia žijú často zo dňa na deň a z ruky do úst. Len niektoré deti majú to šťastie, že ich práve súbor vytiahne z osady a môžu vycestovať do zahraničia. Ako sa cítia, keď sa vrátia domov?
Zdroj: https://www.markiza.sk/relacie/reflex/clanok/512037-kult-smrti-vo-svete-je-jeho-vyznavacov-stale-viac

Čo dokázal Rus z Francúzska so slovenskými Rómami?

Tlieskala im Viedeň, Belgicko, dokonca i parížska Olympia.

Členovia súboru ho považujú za svojho druhého otca
Členovia súboru ho považujú za svojho druhého otcaFoto: TV Markíza,

Bývajú v chudobných osadách pod Tatrami, no zdravia sa bonjour. Človek, ktorého považujú za svojho druhého otca, totiž vyrastal vo Francúzsku. Práve on ich naverboval do rómskeho súboru Kesaj Tchave. A dnes im tlieskajú tisícky ľudí aj za hranicami Slovenska.

Už pätnásť rokov je to o tom istom. Ivan Akimov aj niekoľkokrát do týždňa obchádza osady. Do Kežmarku berie každého, kto má chuť vystupovať. „Neraz mám dve hodiny zvážania na skúšku a ďalšie dve hodiny zase zo skúšky," hovorí vedúci súboru Kesaj Tchave Ivan Akimov.

Chlapcov a dievčat je vždy dosť. Aj keď im nič nedaruje. „Naše skúšky sú ako život. Intenzívne, bez milosti. Na plné pecky a niekedy mi odpadne, ho polejeme vodou a ide sa ďalej," hovorí Akimov. Má ruské korene, no srdcom je aj Francúz.

Tlieskala im Viedeň, Belgicko, dokonca i parížska Olympia. A teraz aj veľvyslanec, ktorý svojráznemu umelcovi odovzdal francúzske štátne vyznamenanie. „Nesmierne si vážime jeho prácu, za ktorú si vyznamenanie naozaj zaslúži," prezrádza francúzsky veľvyslanec na Slovensku Didier Lopinot.